left arrow
right arrow

Helleruplund Alle 2900 Hellerup

LedigHelleruplund Alle 2900 Hellerup

Imponerende villa på hele 720 etagemeter

Denne villa kan lejes både som umøbleret bolig eller som delvist møbleret bolig. Kontakt os for nærmere detaljer.

 

Villaen er en oprindelig klassisk villa fra 1918, som nyligt har gennemgået en total renovering og modernisering i materialer af absolut højeste kvalitet.  Villaen kan lejes for den periode på 12-36 måneder, efter aftalen. En sjælden og enestående mulighed på lejemarkedet.

 

Man ankommer til den indhegnede og sikrede matrikel på hele 1681 m2 på Helleruplund Alle, til villaens forhave. Her er indrettet plads til parkering af to biler, separat cykelparkering og op ad få trin kommer man til hovedindgangen. Villaen fordeler sig over hele fire plan, som alle er fuldt ud funktionelle og vel udnyttet. I stueplan er en stor hall til at modtage gæster, der nydeligt er indrettet med pejs og indbyggede skabe - samt god plads til møblement. Der forefindes to store stuerum i åben forbindelse med store vinduespartier mod haven - samt direkte udgang til terrassen. Køkkenet er ligeledes i forbindelse med stuerummene og er indrettet med et integreret spiseområde i forbindelse med køkkenet. Her er god plads, vinduer hele vejen rundt og alle nødvendige hårde hvidevarer. I Stueplan forefindes yderligere et gæstetoilet.

 

Ad en smukt udført intern trappe kommer man til 1. salen. Her er indrettet tre gode soveværelser samt husets primære badeværelse. Det primære soveværelse er i en god størrelse, har direkte adgang til et rummeligt walk-in closet og er beliggende lige ved siden af badeværelset. Badeværelset er stort, udført med både fritstående badekar og separat bruseniche - og har yderligere adgang til et delvist separeret påklædningsområde, med opbevaringsplads, mv.. 

 

Ad yderligere en trappe kommer man til 2. salen, som er indrettet som ét stort åbent rum - Naturligt opdelt af pejs og skorsten i midten af rummet. Her er loft til kip, pejs, flot naturligt lysindfald, et mindre køkken og eget badeværelse med bruseniche. Hele 2. salen på huset er stort set indrettet som en selvstændig lejlighed. Man kan med fordel indrette som teenage-afdeling, gæsteafdeling - eller indrette et større hjemmekontor. Her er mange muligheder.

 

Villaens underetage er udført med en naturligt god loftshøjde og er i lige så god stand som resten af huset.  Her forefindes hele tre disponible rum, et viktualierum/køkken, et vinrum med to afdelinger, et større vaskerum og et stort badeværelse med sauna. Her er igen mange indretningsmuligheder - og her er i dag indrettet gæsteværelser, fitnessrum og meget mere. Der er separat indgang til kælderen.

 

Den tilhørende have er næsten et kapitel for sig selv. Den primære have er beliggende mod syd og er udført med en stor fliseterrasse, en græsplæne, to pergolaer med mulighed for overdækning og varme - samt en hyggelig muret gårdhave, hvor der altid kan søges læ. Her er mange anvendelsesmuligheder og generelt god plads. Igennem gårdhaven kommer man til den tidligere garage, som i dag er konverteret til en separat gæsteafdeling / festlokale. 

 

Dette er en absolut pragtfuld villa for den kræsne lejer. Kontakt os for nærmere detaljer omkring pris og muligt lejeperiode.

Book en fremvisning

Vi har en stor portefølje af exceptionelle ejendomme til salg, men vi sælger faktisk boliger i alle prisklasser. Vi har mere end 40 års erfaring med at prissætte og sælge boliger, og vi tilbyder en gratis.

Information
Boligtype Hus
Postnummer 2900
Sagsnummer 376
Leje startdato 01-08-2025
Lejeperiode 12 - 36 Måneder
Boligareal 420 m2
Værelser 10
Badeværelser 3
Møbleret Nej
Parkering Ja
Emhætte Ja
Køle-fryseskab Ja
Mikrobølgeovn Ja
Tørretumbler Ja
Kogeplade & ovn Ja
Komfur Nej
Badekar Ja
Bopælskrav Ja
Dyr er tilladt Ja
Elevator Nej
Altan Nej
Godt at vide

KøleskabFryserOpvaskemaskineTørretumblerVaskemaskine